Leskiperheille perhekummi MLL:lta

Lapsiperheiden tukihenkilöt

MLL kouluttaa tukihenkilöitä lapsiperheille, eli perhekummeja. Perhekummit ovat vapaaehtoisia, jotka tukevat lapsiperheen hyvinvointia ja vanhemmuutta sekä antavat voimia arkeen.


Tukea odottaville ja neuvolaikäisten perheille
Perhekummitoiminta on suunnattu:
  • perheille, joilla ei ole luonnollista tukiverkostoa, kuten omia sukulaisia tai ystäviä samalla paikkakunnalla
  • vanhemmille, jotka kaipaavat vahvistusta vanhemmuuteen, esim. esikoislapsen saaneet tai nuoret vanhemmat
  • vanhemmille, jotka kokevat itsensa yksinäisiksi tai väsyneiksi
  • perheille, joiden arki tuo mukanaan haasteita vanhemmuuteen tai parisuhteeseen, esim. toisen vanhemman matkatyö

Mitä perhekummi tekee?
Perhekummi ei ole lasten hoitaja eikä kodinhoitaja. Hän osallistuu perheen arkeen, on läsnä kuuntelemassa ja keskustelemassa. Perhekummin kanssa voi esimerkiksi käydä yhdessä vaunulenkillä, perhekahvilassa, leikkipuistossa tai vaikka ruokakaupassa. Yhtälailla voidaan tavata tuettavan perheen kotona ja puuhata siellä arkisia asioita yhdessä.
Kunkin tukisuhteen aluksi luodaan yhdessä tuettavan perheen ja kummin kanssa toiminnan tavoitteet. Tavoitteet lähtevät perheen tarpeista. Perhekummi ja perhe tapaavat yleisimmin kerran viikossa tai joka toinen viikko. Tapaamiset kestävät yleensä muutaman tunnin. 

Perhekummit toimivat seuraavilla paikkakunnilla:

 Etelä-Savo (Mikkeli):

Johanna Mäenpää, johanna.maenpaa@mll.fi, p. 050 552 3913

 

Häme (Riihimäki, Janakkala, Forssa, Hämeenlinna):

Miia Kerokoski, miia.kerokoski@mll.fi, p. 050 436 3230

 

Keski-Suomi (Viitasaari, Äänekoski):

Kaarina Lehto, kaarina.lehto@mll.fi, p. 040 833 7641

 

Kymi (Kouvola):

Pirjo Riippa, pirjo.riippa@mll.fi, p. 050 302 0269

 

Pohjois-Pohjanmaa (Kallio, Selänne, Helmi, Oulainen, Kalajoki):

Pirkko Säily, pirkko.saily@mll.fi, p. 045 3263595

 

Uusimaa:

Anne-Maj Kuoppamäki, anne-maj.kuoppamaki@mll.fi, p. 044 3114 131 (Helsinki, Kirkkonummi, Porvoo)

Jaana Dolk, jaana.dolk@mll.fi, p. 044 5409 988 (Sipoo, Hyvinkää, Helsinki)

Anu Hämäläinen, anu.hamalainen@mll.fi, p. 044 0808 068 (Järvenpää)

Jaana Ritola, jaana.ritola@mll.fi, p. 044 2029 688 (Espoo, Vantaa)

 

Varsinais-Suomi (Turku, Raisio):

Katja Rippstein, katja.rippstein@mll.fi, 045 132 6736

Kannattaa olla yhteydessä oman alueen MLL:N ohjaajaan, vaikkei toimintaa vielä olisikaan omassa kunnassa. On tärkeää, että MLL saa viestiä tuen tarpeesta ja sitä kautta voi vaikuttaa sen puolesta, että toiminta leviäisi mahdollisimman monelle paikkakunnalle.

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *