Menu Content/Inhalt
Startsida arrow Blogg arrow Asuntolainan maksaminen

Sponsor of website:
Professional Photographer
Niko Paulanne

Jubilee, funeral,
wedding and engagement photography,
designed photobooks.

www.Suomen Juhlakuvauspalvelu.fi



Logga in



Asuntolainan maksaminen PDF Utskrift E-post
Skrivet av Anu   
2009-06-23

Mikäli leskellä ja vainajalla oli yhteinen asuntolaina, niin puolet asuntolainasta menee puolison kuoleman jälkeen kuolinpesälle. Mikäli kuolinpesässä on lesken lisäksi muita henkilöitä, tulee asuntolainaa maksettaessa huomioida, ettei tahattomasti anna verotettavaksi katsottavaa lahjaa muille kuolinpesän osakkaille (huom: omat alaikäiset lapset...).

Lahjaveroa pitää maksaa yli 4000 euron arvoisesta lahjasta. Pääsääntöisesti asuntolainaa voi maksaa esim. vakuutusrahoilla "huoletta", vasta kun kuolinpesä on ositettu ja asunto lainoineen jäänyt osituksessa leskelle.

 Kuolinpesän osuuden lainasta voi maksaa kuolinpesän varoista (vainajan tililtä). Myös lainavakuutus menee kuolinpesän ts myös lesken eduksi.

Senast uppdaterad ( 2009-06-25 )
 
< Föregående   Nästa >